Blog

Jaką rolę pełni kolagen w ludzkim organizmie?

Nie wszyscy wiedzą, że kolagen pełni w ludzkim organizmie bardzo istotną rolę. Warto więc znać sposoby na wspomaganie jego produkcji oraz skuteczną suplementację.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko strukturalne, które stanowi bardzo ważny składnik narządów i komórek ludzkiego ciała. Występuje nie tylko w skórze, kościach i zębach, ale także chrząstkach stawowych, ścięgnach, naczyniach krwionośnych, a nawet – rogówce oka!
Występujące w skórze włókna kolagenowe stanowią liniowe struktury biochemiczne zbudowane z aminokwasów. Ich cechą charakterystyczną jest duża elastyczność oraz wysoka wytrzymałość.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wyróżnić na aż 29 rodzajów kolagenu. Do najpopularniejszych należy:

  • kolagen typu 1 – występuje we wszystkich tkankach łącznych ludzkiego organizmu,
  • kolagen typu 2 – znajduje się w stawach i krążkach międzykręgowych,
  • kolagen typu 3 – stanowi główny składnik włókien siateczkowych znajdujących się w naczyniach krwionośnych i skórze,
  • kolagen typu 4 – jest składnikiem nerek, ucha wewnętrznego oraz soczewki oka.

Jak można dostarczyć do organizmu kolagen?

Kolagen do organizmu można dostarczać na najróżniejsze sposoby. Warto zadbać o zróżnicowaną dietę, zawierającą takie produkty jak ryby, czerwone i zielone warzywa i owoce, produkty pochodzenia zwierzęcego, galaretki na bazie żelatyny, produkty pełnoziarniste. Wyżej wymienione produkty spożywcze pełne są cennych witamin i aminokwasów, które ułatwiają wytwarzanie kolagenu w organizmie.

Nie ma co ukrywać – dla ludzkiego organizmu najlepsze są naturalne sposoby dostarczania kolagenu – między innymi z żywnością. Te osoby, które obawiają się, że ich dieta nie pokrywa zapotrzebowania na kolagen, mogą zdecydować się na jego suplementację. W tym celu warto skontaktować się ze specjalistą, który dobierze terapię kolagenową odpowiednią dla potrzeb danego pacjenta i pomoże w wyborze konkretnego preparatu.

Jakie są objawy niedoboru kolagenu?

Z racji tego, że kolagen jest podstawą struktury skóry, jego niedobory skutkują szybkim pogorszeniem jej kondycji. Kiedy produkcja kolagenu spada do zbyt niskiego poziomu, skóra traci swoją jędrność, staje się wiotka, wysuszona i pozbawiona blasku. Na jej powierzchni mogą stać się zauważalne pierwsze zmarszczki. Do objawów skórnych powiązanych z niedoborami kolagenu zaliczyć można także zapadnięte oczy oczu, ciemnienie skóry dookoła nich, ścieńczałą skórę na policzkach oraz postępujący cellulit.
Osoby aktywne fizycznie niedobory kolagenu mogą odczuć bardzo intensywnie. Czas regeneracji mięśni po treningu stanie się wydłużony. Zbyt niski poziom kolagenu może skutkować nawet utratą masy mięśniowej!

Niedobór kolagenu może przejawiać się także problemami żołądkowo-jelitowymi, a nawet rozwojem zespołu nieszczelnego jelita. Niedobory kolagenu odczuwają także stawy, które stają się podatne na kontuzję i uszkodzenia.

Biorąc pod uwagę, jak wiele problemów mogą spowodować niedobory kolagenu, warto rozważyć jego suplementację w celu zapobiegania im. 

Napisz czego szukasz, a następnie naciśnij enter