Ubrania w stylu vintage - jak je łączyć i gdzie kupić?
Ubrania w stylu vintage - jak je łączyć i gdzie kupić?
Współczesna moda coraz częściej sięga po detale i pomysły z minionych dekad. A najbardziej zadziwiające jest to, że same zapożyczone elementy, po raz drugi, zaczynają być trendami. Koncepcje stylu retro i vintage często można spotkać na łamach magazynów modowych. Jednak nadal wiele osób nie do końca rozumie czym jest stylizacja vintage.
Styl vintage, czyli jaki?
Zasadniczą różnicą w pojęciach retro i styl vintage moda nie jest wiek przedmiotu, ale jego ikoniczność. Wszystkie stare przedmioty, ubrania można zaliczyć do stylu retro. Ale styl vintage to zupełnie coś innego. Aby coś mogło stać się stylem vintage, musi być kultowe, mieć znaczenie czy charakteryzować się czymś wyjątkowym. Aby dany element ubioru mógł zostać zakwalifikowany jako styl vintage, musi zawierać elementy stylistyczne odpowiadające trendom tamtych czasów. Do określenia czy dana rzecz jest vintage, czy nie wykorzystuje się także wiek, stan przedmiotu i jego unikalność
Styl vintage w modzie – czym się charakteryzuje?
Moda vintage odnosi się do ubrań powstałych w okresie od 20 do 99 lat wstecz. Metkę „vintage” można przyczepić do ubrań tylko wtedy, gdy te wykazują cechy charakterystyczne dla danej epoki. Na przykład okulary przeciwsłoneczne wyprodukowane w 1985 r., która nie różni się niczym od okularów wyprodukowanych w 2022 r z kolorowymi szkłami., nie jest klasyfikowana jako vintage, jeśli ich styl nie odzwierciedla żadnego z charakterystycznych elementów designu tamtej epoki. Istnieje kilka rodzajów odzieży vintage:
• Combined vintage – wykorzystanie stylu dawnych w odzieży vintage tkanin, detali, okuć i lamówek z nowoczesnymi materiałami.
• Stylizacja a la vintage – wykorzystanie pomysłów, projektów i dekoracji ubiorów w nowoczesnych kolekcjach.
• Star vintage - rzeczy, w szafie których oprócz walorów estetycznych istotna jest przynależność do znanej osoby. Do ulubionych należą stroje wiecznych ikon – Jackie Kennedy, Marilyn Monroe, Marlene Dietrich.
• Trash vintage - tanie rzeczy kupione na pchlim targu: rękawiczki, czapki, torebki, biżuteria.
Prawdziwy styl vintage jest drogi. Sukienka haute couture sprzed trzydziestu lat, nawet od niezbyt znanego projektanta, może kosztować kilkaset lub kilka tysięcy złotych.
Na czym polega moda damska vintage?
Pierwsza i główna zasada: unikaj totalnego stylu vintage. W stroju powinien znajdować się tylko jeden lub dwa elementy vintage. Oznacza to, że nie należy nosić sukienki vintage z lat dwudziestych do kapelusza i butów z tej samej epoki. Wybierz jeden charakterystyczny, widoczny element i uzupełnij go, najlepiej bardzo wysokiej jakości i drogimi dodatkami.
Noszenie ubrań w stylu vintage to świetny sposób na wyróżnienie siebie. Dlatego trendsetterzy uwielbiają kolekcjonować i nosić ubrania w klimacie vintage. Moda vintage - to także jasna deklaracja, że stawiasz na jakość. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu masowa produkcji, jaką znamy dziś - nie była możliwa, dlatego praktycznie każdy dzisiejszy przedmiot vintage jest jedyny w swoim rodzaju i stanowi świetny sposób na wyróżnienie się tłumu, a jednocześnie wykonany jest z materiałów doskonałej jakości.
Druga zasada: noś tylko to, co Ci odpowiada. Znając cechy swojej sylwetki, skup się na stylu, który najkorzystniej podkreśli twoje atuty i ukryje wady. Na przykład sukienki z lat 50. podkreślają talię i maskują pulchne biodra. Minispódniczki z lat 60. i dzwony z lat 70. podkreślają smukłe nogi.
Kiedy ubranie jest vintage?
Ubranie można sklasyfikować jako „vintage”, jeśli wykazuje pewne aspekty projektowe istotne dla danej epoki. Każda dekada charakteryzuje się różnorodną gamą stylów. Nieliczne z nich stały się na tyle znane i widoczne, że uznano je za część wizerunku wyróżniającego tę dekadę. Np. sukienki są powszechnym elementem odzieży vintage i mają kilka cech wyróżniających ją na tle innych części garderoby. Detale, takie jak aplikacje, klapy i wzory, obfitują w stylach vintage. Strój vintage jest zazwyczaj formalny lub elegancki.
Gdzie kupic ubrania w stylu vintage?
Odzież vintage możesz znaleźć albo w wyspecjalizowanych sklepach modowych, gdzie pasjonaci gatunku gromadzą elementy ubioru z poprzednich epok albo w internetowych sklepach. W topowych sieciówkach nie znajdziesz autentycznej odzieży vintage. Mogą to być co najwyżej nowoczesne produkty, które są stylizowane na lata danej epoki.
Jak sprawdzić czy ubranie jest vintage?
Klasyczne ubrania i dodatki vintage to dobra inwestycja. Na szczególną uwagę zasługują modne stylizacje Diora, garnitury Chanel, dodatki Gucci, printy Missoni, sukienki Courrèges, a także ubrania i dodatki z lat 70. marki Saint Laurent. To czy ubranie jest oryginalne, rozpoznasz po metkach i niestety – po cenie. Dodatki, nawet te najskromniejsze, będą kosztować dużo więcej niż ich współczesne odpowiedniki. Warunkiem jest kupowanie ubrań w sprawdzonych sklepach, co do których jesteś pewien, że nie zajmują się sprzedażą podróbek.
Jak się ubrać w stylu vintage?
Nie da się jednoznacznie określić, komu pasuje styl vintage. Głównym kryterium jest twoja osobowość, zamiłowanie do ekstrawagancji i chęć wyróżnienia stylem ubierania się z tłumu. Ten kierunek modowy jest w pewnym sensie także sztuką. Aby dobrze wyglądać w stylizacji vintage, trzeba przemyśleć swój wizerunek w najdrobniejszych szczegółach. Tworząc stylizację w stylu vintage, należy zadbać o to, aby wybrane elementy garderoby były ze sobą harmonijnie połączone. Wybrany look musi w pełni odpowiadać jednej dekadzie. Jeśli nosisz bluzkę w stylu lat dwudziestych ze spódnicą z lat sześćdziesiątych, to takie połączenie trudno uznać za stylowe.
Trzeba też zachować szczególną ostrożność, łącząc autentyczne przedmioty vintage z elementami ubioru od współczesnych projektantów. I wreszcie, tworząc look, nie powinnaś skupiać się wyłącznie na odtwarzaniu stylu. Vintage to tylko sposób na pokazanie swojej indywidualności.